17 marca młodzi inowrocławianie wzięli udział w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych, zorganizowanych w Instytucie Prymasa Józefa Glempa przez Kujawskie Centrum Kultury.  Piękne kujawskie palmy powstawały pod okiem p.  Alicji Kaczmarek.

Dla jednych pamiątka wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, rozpoczynającą Wielki Tydzień. Dla innych środek apotropeiczny, niezwykle skuteczny w różnych zabiegach mających zapewnić zdrowie domownikom, inwentarzowi oraz przynieść powodzenie w gospodarstwie i na polu, odganiający złe duchy. Dla wszystkich bez wyjątku element ozdobny ze względu na swą urodę i zastosowanie w przeważającej mierze składników naturalnych.

Własnoręcznie wykonane kolorowe kwiaty, bukszpan, gałązki wierzbowe, krepa, papier, wstążki – te i inne elementy  bardzo szybko  zmieniły się
w palmy, które choć nie miały szans na pobicie polskiego rekordu długości palm, wynoszącego ponad 36 metrów, dorównywały urodą tym najpiękniejszym na świecie.

Tradycyjne palmy kujawskie były bardzo skromne w porównaniu z tymi z innych regionów. regionach. Przede wszystkim dominowały trzy kolory
– biel, czerwień i niebieski, barwy Kujaw. Wykonywano je z gałązek wierzby z baziami, dodając do nich barwinek, bukszpan, a także gałązki trzciny, całość strojąc wstążeczką – mówiła Alicja Kaczmarek.

Na Kujawach zwyczajem było umieszczanie najpiękniejszej palmy za świętym obrazem w izbie i przechowywanie jej  do następnej Wielkanocy. 
Jako że w Instytucie takich właśnie obrazów nie brakuje, dzieci postanowiły właśnie tam przechować swoje dzieła.