Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu zaprasza na spotkanie online pt. WIARA.ROZUM.KSIĄŻKA. Tym razem będziemy szukać odpowiedzi na aktualne problemy duchowości przez przypomnienie znanej i ważnej książki ks. Józefa Tischnera i Jacka Żakowskiego pt. TISCHNER CZYTA KATECHIZM wydanej przez Wydawnictwo Znak.
O książce:
Książka ta w latach 90. stanowiła oryginalną próbę popularyzacji Katechizmu Kościoła katolickiego ukazując jego nowatorstwo i rewolucyjność związaną ze zmianami, jakie zaszły w Kościele po II Soborze Watykańskim. Autorzy (Tischner i Żakowski), omawiając kolejne rozdziały katechizmu, poruszają tak ważne dla katolików tematy, jak śmierć, niebo, wolność, łaska, nadzieja czy stosunek Kościoła do państwa. Uczestnicy debaty Instytutu przypomną powyższe dzieło oraz jego znaczenie dla relacji wiary i rozumu z uwzględnieniem chwili obecnej.
Wydarzenie odbędzie się 10 maja 2023 r. o godzinie 20:00 online na kanale YouTube Instytutu Prymasa Józefa Glempa.
Link do wydarzenia: https://www.youtube.com/live/vGQxR7SLBvg?feature=share
KANAŁ INSTYTUTU: https://www.youtube.com/@instytutprymasajozefaglemp1872
WYDARZENIE na Facebooku: https://fb.me/e/125YbHkNr
W spotkaniu udział wezmą:
red. Marek Zając – moderator oraz red. Zbigniew Nosowski i red. Wojciech Bonowicz
Koordynator spotkania: Piotr Turowski
red. Zbigniew NOSOWSKI – redaktor „Więzi” od 1989 roku, redaktor naczelny od roku 2001. Autor książek: „Parami do nieba. Małżeńska droga świętości”, „Szare a piękne. Rekolekcje o codzienności”, „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II”, „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują”, „Szukanie nadziei”. Współautor książki i cyklu telewizyjnego „Dzieci Soboru zadają pytania”. Autor podcastu „Półprzewodnik po nocy ciemnej”. W latach 2001 i 2005 był świeckim audytorem Synodu Biskupów w Watykanie; w latach 2002–2008 – konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich. Dyrektor programowy Laboratorium „Więzi”, współtwórca Inicjatywy „Zranieni w Kościele”. Chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. Doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Laureat Nagrody Muzeum POLIN 2021 i Nagrody Tischnera 2022. red.
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”, współpracuje też z miesięcznikiem „Znak” i pismem mówionym „Gadający Pies”. Wydał pięć tomów wierszy: Wybór większości (1995; nowe, rozszerzone wydanie pt. Wybór większości i Wiersze z okolic, 2007), Hurtownia ran (2000), Wiersze ludowe (2001), Pełne morze (2006), Polskie znaki (2010), oraz książkę dla dzieci Bajki Misia Fisia (2012). Autor książek biograficznych o ks. Józefie Tischnerze (Tischner, 2001; Kapelusz na wodzie, 2010), redaktor jego pism, opiekun merytoryczny Dni Tischnerowskich w Krakowie. Autor lub współautor wywiadów-rzek z o. Leonem Knabitem (Schody do nieba, 1998; Od początku do końca, 2002; O radości, 2004), Janiną Ochojską (Niebo to inni, 2000), Tomaszem Węcławskim (Pascha Jezusa, 2006) i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim (Moje życie nielegalne, 2008). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji (2007), dwukrotnie (2002 i 2007) nominowany do Nagrody Nike. Opracował wybory wierszy Marcina Świetlickiego (Nieoczywiste, 2007) i Władysława Sebyły (Dialog w ciemności, 2012). Przygotowuje książkę opartą na rozmowach z Wojciechem Waglewskim.
red. MAREK ZAJĄC – moderator spotkań cyklu WIARA.ROZUM.KSIĄŻKA, dziennikarz i publicysta, pracował w Telewizji Polskiej i „Tygodniku Powszechnym”, współprowadził m.in. program TVP 1 „Między ziemią a niebem”. Związany z Telewizją POLSAT. Od roku 2006 jest sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, obecnie także przewodniczącym Rady Fundacji Auschwitz Birkenau. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.
SZUKAJMY RAZEM ODPOWIEDZI NA AKTUALNE KRYZYSY DUCHOWOŚCI
PARTNER GŁÓWNY
Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji dla p. Elżbiety Piniewskiej Przewodniczącej Sejmiku Woj. Kujawsko-Pomorskiego
#InstytutPrymasaJózefaGlempa#tischner#Inowrocław#WiaraRozumKsiążka