Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu zaprasza na spotkanie z o. Tomaszem Dostatnim OP, dominikaninem, publicystą, duszpasterzem inteligencji pt. „SZEWACH WEISS. Życie w dwóch światach: izraelsko-polskim, żydowsko-chrześcijańskim.”
Wydarzenie będzie miało miejsce 4 grudnia 2023 r. o godz. 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa – pl. Klasztorny 2 w Inowrocławiu.
Prowadzenie: Piotr Turowski
WSTĘP WOLNY
Z opisy ZYSK i S-KA:
Pochodzą z dwóch różnych światów – Szewach Weiss i o. Tomasz Dostatni rozmawiają o wartościach duchowych, Bogu, sumieniu, o Żydach i Polakach w czasach wojny i pokoju.
„Wolę ludzi, którzy patrzą sercem na drugiego człowieka, myślą sercem, niż takich czystych intelektualistów. […] Mogą być ludzie niewykształceni, bardzo prości, którzy tak naprawdę są bliżej drugiego człowieka, bliżej Boga”.
„Skrzypce są instrumentem muzycznym żydowskim, bo skrzypce można było wziąć pod rękę i uciec. Żydzi przyjeżdżający teraz z Rosji – jak ktoś nie wychodzi z samolotu ze skrzypcami, to znaczy, że ma w bagażu fortepian”.
Szewach Weiss (1935 -2023) w latach 1969-1972 kierował Wydziałem Nauk Politycznych Uniwersytetu w Hajfie, gdzie w 1975 r. założył Wydział Mediów i był tam profesorem. Prowadził audycje dla dzieci i młodzieży w radiu Głos Izraela oraz programy cykliczne. Do 1996 przewodniczący Knesetu i delegat do Rady Europy. Ambasador Izraela w Polsce 2000-2004. Przewodniczący Światowej Rady Yad Vashem 2000-2006. Autor wielu książek dla dzieci i młodzieży oraz dotyczących nauk politycznych, zarządu miejskiego, Holokaustu.
Był również profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Tomasz Dostatni (1964 r.) – dominikanin, mieszka w Lublinie, gdzie prowadzi Fundację „Ponad granicami”.
Publicysta, duszpasterz inteligencji, społecznik, dziennikarz. Założyciel Ośrod ka Kultury Chrześcijańskiej w Pradze. Do 2000 r. kierował Wydawnictwem W drodze. Autor programów telewizyjnych „Rozmowy w drodze”.
Współorganizator programu „Przekraczać mury” i cyklu debat „Europa, ale jaka?” Prowadzi z PKO BP konwersatorium „Przedsiębiorczość – kultura – religia”, a w ramach Konfrontacji Teatralnych stały cykl „Jak żyć?”
Organizuje „Debaty Dwóch Ambon”.
Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny.
Autor książek, m.in.: Sługa słowa – rozmowy z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim, Zza bramy klasztoru, Przekraczać mury.