W Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu gościł arcybiskup Tomasz Peta, Metropolita Astany w Kazachstanie, który wygłosił prelekcję pt. „Wizyty kardynała Józefa Glempa w Kazachstanie (w latach: 1992 i 2000)”.

Abp Tomasz Peta jest inowrocławianinem, absolwentem Liceum Jana Kasprowicza (wpisując się w krąg wybitnych hierarchów Kościoła, którzy ukończyli tę cenioną szkołę – m.in. kard. Bolesława Filipiaka i kard. Józefa Glempa). Od 1990 roku pełni posługę duszpasterską w Kazachstanie. Sakrę biskupią otrzymał w 2001 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża Jana Pawła II. Od 2003 roku, po reorganizacji struktur diecezji kazachstańskich, biskup Tomasz Peta jest arcybiskupem nowo utworzonej archidiecezji w Astanie i jednocześnie przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu.

Spotkanie, w którym licznie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowni oraz mieszkańcy Inowrocławia, było okazją do przybliżenia wieloletniej pracy duszpasterskiej na Wschodzie i podkreślenia związków dalekiego Kazachstanu z Polską.

 

Jacek Nijak