22 lutego 2020 r. o godz. 17:00 odbył się w Instytucie wykład dra Roberta Zadury pt.: „Spotkanie z Wickiem” przedstawiający życie oraz drogę do świętości bł. ks. Wincentego „Wicka” Frelichowskiego. W prelekcji ukazano znane i te mniej znane fakty z biografii Błogosławionego. Po wykładzie głos zabrali także członkowie rodziny ks. Frelichowskiego.

Wydarzenie było związane z wprowadzeniem relikwii ks. Frelichowskiego do Bazyliki Mniejszej Imienia NMP w Inowrocławiu, które przechował i przed zniszczeniem uchronił śp. ks. Dobromir Ziarniak – wieloletni proboszcz parafii św. Mikołaja w Inowrocławiu.

Wydarzenie zorganizował Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. Nazywany przez najbliższych Wickiem. Z powołania był harcerzem, wychowawcą, kapłanem posługującym głównie na duszpasterskiej placówce w Toruniu. Jesienią 1939 r. został aresztowany przez Niemców i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zmarł w opinii świętości 23 lutego 1945 na tyfus, którym zaraził się podczas obozowej epidemii posługując umierającym. Ksiądz Wincenty Frelichowski został beatyfikowany przez Jana Pawła II w Toruniu w 1999 r.