„Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha” – słowa te towarzyszyły spotkaniu ze znanym benedyktynem z Tyńca o. Leonem Knabitem goszczącym w Inowrocławiu w przededniu swoich 90-tych urodzin.
Spotkanie mające miejsce w Instytucie Prymasa Józefa Glempa było podsumowaniem dziewięciu dekad życia mnicha, który zdobył popularność
i uznanie dzięki takim programom telewizyjnym, jak: „Ojciec Leon zaprasza”, „Ojciec Leon Zawodowiec”, „Salomon” i „Credo”. Jubilat przyszedł na świat 26 grudnia 1929 roku.
Stefan Knabit, znany pod imieniem zakonnym Leonna cześć świętego papieża Leona Wielkiego, w Instytucie pielęgnującym pamięć o Prymasie
z Kujaw mówił o swoich latach młodzieńczych, a także o powołaniu do kapłaństwa i życia zakonnego. Jak zaznaczył, wybór zgromadzenia był podyktowany zamiłowaniem do chorału gregoriańskiego wykonywanego przez tynieckich benedyktynów. Tyniec jest tym miejscem, które przez dziesięciolecia kształtowało osobowość i ducha o. Knabita.
Emanujący pogodą ducha jubilat zdradził inowrocławianom receptę na udane i szczęśliwe życie, a która to zamyka się w czterech słowach:„Przestań narzekać, zacznij żyć”. Zdaniem tynieckiego zakonnika radość życia możliwa jest wtedy, gdy „człowiek jest na swoim miejscu”. Mimo sędziwego wieku o. Leon Knabit, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Uśmiechu, zachowuje młodość ducha. Jak wyznał, sprzyja temu poczucie humoru oraz dystans do siebie i otaczającego świata. Odzwierciedleniem tego stanu rzeczy jest dwuwiersz napisany 40 lat temu przez młodzież akademicką:
„Pan Bóg jest dowcipny, każdy się przekona, bo stworzył żyrafę i ojca Leona”. Wierny dewizie św. Benedykta jubilat wskazał, że obok modlitwy i pracy ważnym aspektem ludzkiego życia jest pogoda ducha.
Podczas spotkania w Instytucie nie zabrakło przerywników muzycznych i anegdot z życia o. Leona słynącego ze swojej otwartości i dobrego kontaktu
z młodzieżą. Uśmiechem, od którego zaczyna się świętość, niezwykle prostolinijny zakonnik z opactwa w Tyńcu zaskarbił sobie sympatię mieszkańców Inowrocławia. Przyjaciel Jana Pawła II na zakończenie swojej wizyty podzielił się wspomnieniami związanymi z osobą Prymasa Józefa Glempa, który był rówieśnikiem czcigodnego jubilata. Zgromadzeni w Instytucie inowrocławianie złożyli o. Knabitowi życzenia kolejnych pięknych jubileuszy.
Justyna Majewska-Michy