Kolejne obchody Narodowego Dnia Życia przebiegały pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd”. Z tej okazji w Instytucie Prymasa Józefa Glempa odbyło się spotkanie, na wstępie którego podsumowano konkurs historyczny „W cieniu Bazyliki”, poświęcony dziejom Bazyliki Mniejszej Imienia NMP w Inowrocławiu.

Konkurs odbywał się pod patronatem Prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka, a zorganizowany został przez Polskie Towarzystwo Historyczne, parafię Imienia NMP przy współudziale Stowarzyszenia Imienia Księcia Kazimierza Kujawskiego.

Jury pod przewodnictwem inowrocławskiego regionalisty, Edmunda Mikołajczaka, przyznało cztery II nagrody ex aequo, które otrzymali:
Wojciech Wiącek z Inowrocławia, Aleksandra Markiewicz (Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu), Michał Zieliński (Gimnazjum Dwujęzyczne przy Liceum Jana Kasprowicza) i Wojciech Sikorski (SP nr 11 w Inowrocławiu).

Ponadto przyznano osiem wyróżnień, które otrzymali: Krzysztof Bochna (Niepubliczne Gimnazjum w Golinie), Danuta Górzyńska z Bydgoszczy, Wiktoria Felisiak (SP nr 11 w Inowrocławiu), Jakub Kędzierski (SP nr 10 w Inowrocławiu), Jerzy Łaganowski z Inowrocławia, Natalia Ratajczak (SP nr 11 w Inowrocławiu), Karolina Zachwieja (III LO w Inowrocławiu) i Agata Zinkiewicz (SP nr 11 w Inowrocławiu). Jednocześnie podziękowanie i wyróżnienie przyznano pani Emilii Płacheckiej ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Inowrocławiu, pod której pieczą powstały cztery prace, w tym jedna nagrodzona i trzy wyróżnione.

Następnie ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz wygłosił wykład „Miłość małżeńska fundamentem rodziny”. Prelegent zwrócił uwagę m.in. na znaczenie wzajemnych relacji małżonków, które leżą u podstaw harmonijnego funkcjonowania rodziny.

Interesujące zagadnienia, przedstawione przez cenionego specjalistę z zakresu teologii moralnej, stały się okazją do rozmów, które podjęte zostały
w gronie kapłanów i małżeństw Domowego Kościoła, jak również osób zaangażowanych w działalność Katolickiego Stowarzyszenia „Służyć Życiu”
im. Ks. Wojciecha Dzierzgowskiego.

Piotr Bandurski ze stowarzyszenia „Służyć Życiu” poinformował o przygotowaniach do kolejnego Marszu dla Życia i Rodziny. Przekazał ponadto informację o odbywających się w Inowrocławiu spotkaniach poświęconych naprotechnologii i comiesięcznych czuwaniach modlitewnych
w inowrocławskiej Bazylice.

 

Jacek Nijak