Z Instytutu w Inowrocławiu do  Izraela, Jerozolimy  i Jordanii. Spotkanie z podróżnikiem i filozofem Janem Kamasem, które odbyło się 16 maja było okazją do zanurzenia się w historii miejsca, w którym ponad 2000 lat temu przebywał Jezus, ale byli też Rzymianie, Bizantyjczycy, Persowie, Arabowie, chrześcijańscy krzyżowcy, Turcy i Brytyjczycy, a od 1948 r. istnieje państwo Izrael.

Prelegent przeniósł słuchaczy, w tym podopiecznych środowiskowych domów samopomocy nie tylko z Inowrocławia do najciekawszych miejsc związanych z pobytem Pana Jezusa w Jerozolimie i okolicach, ukazując monumentalne piękno miasta z kamienia, które oparło się działaniom ludzi
i czasu, pełne zadumy nad sobą, opowiadające o życiu i  śmierci, miłości i nienawiści, religii i świeckości. Zwrócił również uwagę na to, że na obszarze dzisiejszej Jordanii miały miejsce bardzo ważne wydarzenia biblijne. To po jordańskiej stronie Morza Martwego wędrował Jezus w poszukiwaniu Ziemi Obiecanej. Kraj ten był jednym z celów wielkiej pielgrzymki Jana Pawła II po regionie Bliskiego Wschodu, wiosną 2000 roku.